Cesta do fantazie

2. září 2014 v 16:48 | Bára |  Recenze - Filmy
Film Cesta do fantazie (Sen to Chihiro no kamikakushi, Spirited Away) jsem párkrát viděla jako malá. Onehdy jsem si řekla, že bude pěkné se na tento svělý animák podívat znovu. A nemohla jsem se od něj odtrhnout! Takže, začala bych příběhem...
Desetiletá hrdinka Chihiro se stěhuje s rodiči do nového města. Její rodiče ovšem omylem zabočí na lesní cestu vedoucí do tajemného tunelu. Po tom, co jím projdou, ocitnou se, alespoň podle Chihirina otce, v opuštěném skanzenu. Nicméně po tom, co sní jídlo u jednoho z pultů a na záhadné místo padne tma, se Chihirini rodiče promění ve vepře. Chihiro je musí zachránit, ale kdo zachrání ji? Naštěstí se zde objeví chlapec Haku, který Chihiro pomůže sehnat práci u čarodějnice Yubaby, která provozuje lázně, do kterých si chodí odpočinout bohové. Chihiro tak získává možnost zachránit své rodiče, ale nic není tak jednoduché, a Chihiro zažije ještě spoustu zvláštních věcí...


Možná, že na první pohled vám tento příběh zní celkem obyčejně. Ale pozor! Příběh dohormady s úchvatnými animacemi a skvělou hudbou dává dohromady opravdu úžasný film. Alespoň pro mě.
Jak jsem již řekla, animace a hudba jsou úžasné. Ale asi nejlepší na tomto animáku je prostě ta fantazie. Uvidíte tu stvoření různých tvarů a velikostí, od bohů v lázních přes stíny a cestující ve vlaku bez oličejů až po draky. Takže jestli máte rádi věci na tenhle způsob, doporučuji.

Vzpomínám si, že jak malou mě tenhle animák děsil. A vůbec se nedivím. Už začátek, ve kterém Chihiro přemlouvá rodiče, aby se vrátili, a oni ji neposlouchají, je pro člověka, který se děsil přesně této věci, stresující. A to není to nejhorší. Nejděsivější je postava Bezpáteřníka. Temný cizinec s falešnou tváří, který se v jednu chvíli tváří neškodně, v jinou prostě zmizí, a nakonec začně požírat všemožná tvoření. Už jen jeho "hlas" je, řekněme, velmi zvláštní.

 
Hlavní hrdinka Chihiro mi nebyla nesympatická, to rozhodně ne. Jen bych ocenila, aby byla starší, ale jinak nemám žádné výhrady. Je to protě holka, co se ocitla ve světě, kterému nerozumí, a snaží se v první řadě ve zdraví přežít. Možná to není nejoroginálnější postava na celém světě, ale já jí mám ráda.
Dále bych zmínila postavu Hakua. No, já mám prostě slabost pro animované postavy a Haku u mě prostě skóruje, celájeho postava je úžasná, od jeho příběhu, po jeho vzhled.
 
 
Řekla jsem vám něco k příběhu i postavám, tak teď už zbývá můj názor. Pro ty, kterým to nebylo jasné z článku - z Cesty do fantazie jsem totálně nadšená! Dávala jsem si pozor, jestli nenajdu nějaké mínusy, ale kde nic tu nic. Negativní kritiku ode mě nečekejte :) Myslím, že už jsem si hodně dlouho nepřála pokračování nějakého filmu tak jako teď. A neřeknu vám proč, protože to by byl spoiler ;)
Jinak, řekla bych, že i když je to z části pohádka, ani dospělí by Cestou do fantazie nemuseli pohrdnout (což ukazují i různá hodnocení)

Tady je trailer, po kterém alespoň z části pochopíte, jak Cesta do fantazie vypadá...

...a tady jsou příklady hudby:
Dragon boy:

Sixth station:


Komu bych Cestu do fantazie doporučila: Dětem, teenagerům i dospělým, kteří mají fantazii :)

Moje známka: 5/5 :)

Podrobnosti:
Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Pohádka
Japonsko, 2011, 125 min


Zdroje obrázků:
http://en.wikipedia.org/
https://animeobsessed64.wordpress.com/
http://sarapangadp.wordpress.com/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 WhoWho WhoWho | E-mail | 7. října 2015 v 15:03 | Reagovat

můj názor je úplný opak... sice mám fakt velkou fantazii ale ten film mě prostě děsí a to nezměním :/

2 Barica Barica | 19. října 2015 v 13:42 | Reagovat

[1]: Tak to samozřejmě respektuji. Jak jsem psala, mě děsil taktéž, a na to nikdy, když se na něj dívám, nezapomenu. Ale spíš se to u mě promíntá v podobě nostalgie, takže to ten zážitek z filmu pro mě ještě umocňuje. Ale sto lidí, sto chutí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama