Nemám přehled o událostech - no a co?

2. září 2014 v 16:50 | Bára |  Úvahy
Svět je velký, a není divu, že se v něm pořád něco děje. A také není divu, že lidé chtějí vědět, co se právě řeší. No, dnes je to lehké. Dříve se k šíření informací využívali fóra, trubadůři, plakáty a další. Nutno říct, že to ale nebylo moc rychlé. Když se Rakousko Uhersko zapojilo do první světové války, došlo vyhlášení do některých míst až dva měsíce poté. Zato teď - teď máme Internet. To je neuvěřitelný zdroj informací, který by si možná někteří lidé ze starých dob ani neuměli představit. A když pomineme Internet, je tu televize. A když nemáte počítač ani televizi, pořád můžete pustit rádio, koupit si noviny anebo se zeptat ostatních lidí (což je možná nejstarší způsob získáváni informací). Lidé jsou prostě informovaní jako nikdy předtím, a to kromě jiné i o věcech, které by někteří lidé minulosti považovali za naprosto nedůležité. A mnozí stále považují. Důležité ale je, že tady ty informace jsou, a je tak lehké je získat.
Přesto jsou lidé, které bych nazvala "ignoranty". Tito lidé nejen, že jim unikají některé důležité informace, oni se o ty informace ani nezajímají. Na opačné straně zase stojí "fanatici" - lidé, co prostě potřebují vědět, co se děje.
Já osobně jsem hodněprocentní ignorant. Zprávy v televizi sleduji jen, kdy jsem ve stejné místnosti jako běžící zprávy (televize rozhodně nění středobod naší domácnosti, takže to není tak často), noviny čtu jen v hodinách výtvarné výchovy (když je používáme, abychom nepošpinili stoly), rádio neposlouchám, a když už, tak zaměřené na hudbu, a otevřít třeba idnes by mě ani nenapadlo. Věřím, že člověk může získat různé zajímavé informace, ale přesto nemám motivaci to sledovat. Nevím, kdo je předsedou jaké politické strany, v čem spočívá ten spor v té a té zemi, ani jaká celebrita si vzala koho (kromě mých oblíbenců ;)). Možná, že něco z toho bych vědět měla, ale to já neřeším. Nezačnu se dívat na televizi jen, abych nebyla outsider. Je to špatně? Kamarádka, o které se zmíním ještě později, se mě jednou zeptala: "Jak vlastně zjišťuješ, kde se co děje?" Moje odpověď byla: "Já ale nevím, co se děje". Jindy se ignorant zase dočkává nechápavých pohledů a komentářů typu "Ty jsi naprosto mimo" nebo "Jaktože to nevíš?". Mnozí prostě nedokáží pochopit, že já prostě k životu nepotřebuji vědět co se kde děje. A když už je nějaká věc, co se mě týká, tak se to obvykle dozvím od známých, kterých se to týká také. Takže neříkám, že je úplně v pořádku, nevědět která aktuálně bije, ale špatně to taky není, ne?
Můj pravý opak jsou již zmínění fanatici. Znám jednoho takového - zmiňovanou kamarádku. Možná není ideální nemít ponětí co se děje, ale zapnout idnes pokaždé, když se dostanete do dosahu nějaké wifi, to prosím není normální. Tato kámoška dokáže na oněch stánkách strávit neuvěřitelné množství času. Tak já nevím, pochybuji, že je spokojenější, když ví, že se stalo něco na druhé straně zeměkoule.
Abych to shrnula: Já ke štěstí nepotřebuji vědět všemožné informace, a když je něco, co opravdu potřebuji vědět, dozvím se to od lidí. A jestliže je býti zprávovým ignorantem špatně, tak být zprávovým fanatikem taky není v pořádku. Nejlepší je nejspíš zlatá střední cesta.
Takže až někdy potkáte člověka, který neví o nějaké nedávné významné události, buď to bude tím, že mu unikla (to se teoreticky může stát i fanatikovi), anebo ho to prostě nezajímá, proto to neví. Takže než ho budete chtít obdarovat pohrdavou větou: "To přece musíš vědět", zamyslete se na chvilku. Přece jen - je špatně, nezajímat se o aktuální dění?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama