Sandman: Hra o tebe

2. září 2014 v 16:50 | Bára |  Recenze - Knihy
Jednou jsem si pročítala časopis, a narazila jsem na kladnou recenzi na komiks jménem Sandman. Ihned mě zaujal, a rozhodla jsem se, že si jeden díl pujčím. Vybrala jsem si Hru o tebe (Game of you). Věděla jsem, že to bude horor, ale vzhledem, že ten časopis člou i děti mladší deseti let, říkala jsem si, že to nemůže být nic tak hrozného. No...mýlila jsem se. Ale popořádku.

Příběh je o ženě Barbie, které začnou její staré sny žádat o pomoc. Zlá Kukačka totiž ohrožuje Zemi, místo všemožých zvláštních tvorů, a kromě toho zasahuje do myslí spáčů. Tak se stane, že se do dění kromě Barbie zapojí i transsexuál Wanda, črodějnice Thesálie, lesbický pár Foxglove a Hazel a nakone samozřejmě sám pán snů, Sandman.


Možná si říkáte: Dobro a zlo, to už tady bylo. Jenže právě o tomhle Sandman není. Barbie není žádný přspříliš kladný hrdina, a Kukačku jako záporáka moc často neuvidíte. A ostatní postavy taky nepotkáte v pohádce pro děti, i když notná část snu se odehrává právě v pohádkovém světě. V pohádkovém světě, kde krev vyniká ještě víc než v realitě.
Jak vidíte, Neil Gaiman, autor, má velmi originální nápady. Originální, trochu šílené a hodně hororové. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale to nevíte, kolik násilí se dá vmáčknout do jednoho takového komiksu. A tak si říkám, jak jsem tenhle komiks vůbec dočíst. Moje maličkost je totiž velmi háklivá na krev a brutalitu. Taky že jsem celý komiks prolítla dopředu, abych zjistila, kde přesně mě ta brutalita čeká. A nestačila jsem se divit. Když jsem si knihu nesla z knihovny, přemýšlela jsem, jak by ty drsné scény mohly vypadat. Ovem mluvící kůži staženou z obličeje jsem opravdu nečekala...
No což. Další ráno mi to už tak drsné nepřišlo, a Hru o tebe jsem klidně dočetla. A nakonec jsem byla velmi dojatá. A taky nadšená, jelikož samotný Sandman je prostě úžasná postava. Stejně mi však vadily řeči o, ehm, sexu. Ne, lesby ani transsexuál mi nevadili, ale jiné věci jsem opravdu vědět/vidět nepotřebovala...ale co. Kdybych tehdy věděla, že jiné díly jsou v tomto ohledu mnohokrát horší, ani bych to tolik neřešila. Jinak, když jsem u těch záporů, proč George oslovuje Wandu v jedné části jako chlapa a jindy zase jako ženskou? Ale to je jen detail.
A teď bych se pustila do kladů. Samotný systém Věčných mi připadá prostě dobrý a snová říša má úžasné kouzlo. Navíc, takový příběh moc často nenaleznete. Tahle kniha mě prostě a jednoduše zaujala, a hned jsem si půjčila další díl.


Na začátku tohoto komiksu je úvod, který je opravdu zajímavý, ale doporučuj přečíst až po přečtení elého komiksu, aby jste se vyhnuli spoilerům. A na konci naleznete opravdu zajímavý popis autora, výtvarníků a dalších. Myslím, že tahle část stojí opravdu z to, jlikož to nejsou žádné životopisy, níbř vzpomínky na dětství a imaginární kamarádi.

Postavy jsou opravdu různorodé. Nejradší mám samozřejmně Sandmana, ale o tom vám budu básnit jindy. K Barbie jsem naopak na první pohle nechovala moc sympatií, protože jsem myslela, že je toprostě povrchní "barbína". Ale nakonec jsem zjistila, že taková není, přesto jsem z ní hned neudělala jednu z nejoblíenějších postav. Prostě mi nevadí. Thesálie na mě nijak kladně nezapůsobila, ale že bych ji nenáviděla, to zas ne. Wanda (nebo Alvin) si moje sympatie prostě získala. Bylo mi jí líto, a navíc mi byla prostě sympatická. O Foxglove jsem toho moc nezjistila, a Hazel je prostě naivní a bezelstná. Zdá se mi že se k sobě moc nehodí, ale až si přečtu komiks Smrt - Nejlepší čas tvého života, ve kterém se k nim Neil Gaiman vrací, možná je víc pochopím.


Ještě bych ráda řekla, že tuto knihu jsem četla bez znalosti předchozích dílů. Až potom, co jsem se do této série pustila od začátku, jsem zjistila, jak se Barbie rozvedla s Kenem, co se stalo s Judy, kdo je Rose Walkerová a tak dále. Myslím, že Sandman je série, která by se měla číst popořadě.

Takže, konečný dojem je...kladný? Sama přesně nevím. Ale to, že jsem si půjčila další díly, a to, že vám ji chci doporučit, nejspíš znamená, že se mi Hra o tebe líbila ;)

Zdroje obrázků:
http://ordinary-gentlemen.com/
http://incurablebluestocking.files.wordpress.com/
http://blog.nsavides.com/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama