Dohady o zadání slohové práce (povídka)

28. října 2014 v 13:21 | Bára |  Povídky
Rozhodla jsem se, že konečně zase něco napíšu jako téma týdne. Tyhle témata mi totiž nikdy moc nesedí, a dnes to nebylo jiné, jenže tentokrát jsem získala nápad.
Podotku také, že tento článek není na základě skutečných událostí.
Ráda bych se předem omluvila za chyby, zvláště v uvozovkách, a dále se chci omluvit, zvláště žáků ze třeťáku, že nevím, co se v tomto ročníku učí, a musela jsem zaimprovizovat :D Ona vlastně celá tato povídka, nebo skoro dialog, je jedna velká improvizece, kdy já čekám, jak to dopadne.


Rachel zrovna seděla za stolem a probírala sešity, aby zjistila, co má za úkoly, když k ní do pokoje po zaklepání vstoupil její bratr Felix. "Ta kniha, co jsem ti pujčil, můžu si jí vzít zpátky? Je z knihovny," řekl ode dveří. "Jasně," odpověděla Rachel, aniž by mu věnovala delší pohled, "stejně jsem ji nečetla." Chvíli čekala, jestli nezaslechne bratrovo povzdechnutí, ale zbytečně. Felix s tím asi už počítal. "A kam jsi ji dala?" zeptal se. Pokrčila rameny: "Jak to mám vědět? Podívej sem," zaklepala na šuplíky psacího stolu, "nebo tam" mávla rukou směrem k dřevěné krabici "na všechno". Ani teď si Felix nepovzdechl, a jal se hledat.
"Jéžiš," prohlásila najedlou Rachel. "Co se děje?" zeptal se Felix, zvedaje hlavu ud krabice. "Práce do češtiny," oznámila mu sestra, držící otevřený sešit, "zadání je 'mlha života'. " "Cože?" podivil se Felix. "'Mlha života'." zopakovala. Zakroutila hlavou: "To může vymyslet jen naše češtinářka. Furt je hlovou někde v oblacích, takový poetický téma k ní sedí." "To zní zajímavé" podotkl chlapec, "ale co to je?" Sestra se k němu otočila. "no, to bude asi ňáká mlha, co máš v životě," pokusila se vsvětlit. Felix si sedl na onu krabici. "Lepší by byl smog života."
"Co? Smog života? A to je jako co?"
"No, třeba něco nepříjemného, co vyplyne z tvých skutků."
"Třeba co?"
"Třeba když spáchaš nějaký zločin, tak to s tebou zůstane."
Rachel na to neřekla nic. "Tak co to teda je, ta mlha života?"
"Nevím."
"Jak to? Vždyť seš chytrej. Chodíš na gympl".
Felix se trochu začervenal. "My teď nebereme nic, kde by se tohle sousloví objevilo," vysvětlil
"Co berete?"
"Ve slohu umělecký popis, v literatuře spisovatele 20. století, v mluvinici-"
"Fajn, to nepotřebuju vědět!" skočila mu do řeči sestra, "to se dozvím, až budu ve třeťáku. Nebo jak vy říkáte, v septimě." Rachel byla "teprve" v první třídě střední školy.
"A co to má být za slohový útvar?"
"Libovolnej. Ale na A4."
"Hmm...ale ta mlha života zní zajímavě. To použiji, jestli budeme někdy popisovat hory. 'A majestátní skála stojí v mlze, jež je hustší, než mlha života mého'."
"To je fakt moc hezký," prohodila ironicky Rachel, "ale pořád jsme nevymysleli, co napíšu já."
"A co třeba...třeba báseň." Felix si odkašlal: "Mé srdce, jež bije jako zvon, má duše, čístá jak čírá číše, i má hlava, jež těžší jak skála je, to vše utápí se v mlze mého života, husté jak...jak...jak raní červánky..."
"A tak dále, a tak dále. Nechápu, proč básníci pořád popisujou části těla. Třeba 'oči měla blankytné jako nebe samo, a její bělostný kotník vyklouzl spoza šatů' a tak. Ale všiml sis, že nepopisujou třeba uši?"
"To je pravda...ale třeba u elfek uši popisují."
"U elfek?"
"Víš kdo to je, že?"
"Myslíš se, že sem úplně blbá?" pohodila Rachel podrážděne vlasy svázanými na týle hlavy.
"Ne, nemyslím. Vím, že by jsi měla výborné výsledky, kdyby jsi se víc snažila-"
"Dělám úkoly! Píšu slohovky' A to mi stačí!" zvýšila Rachel naštvaně hlas. "A už mě o dohadování o nějaký mlze života nebaví. Jdu ven!" rozhodla se.
Odhrnula závěs a ušklíbla se: "Tak teď tu došlo k dokonalýmu zhmotnění - tak dlouho jsme tu mlhu rozebírali, až se objevila venku!" Obrátila se na bratra, který se už zvedl z krabice, a chystal se odejít. "Víš ty co? Napíšu slohovku 'Dohady o mlze života', která bude inspirována našim rozhovorem!"
Felix si ten vítězný výraz pamatoval ještě hodně dlouho.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama